SHUTTER SAYISINI NASIL ÖĞRENİRİZ?

SHUTTER SAYISINI NASIL ÖĞRENİRİZ?

Öncelikle shutter sayısı nedir ile başlayalım, shutter sayısı deklanşöre basıldığında çekilen fotoğraf, buna bağlı olarak da deklanşör sayısıveya perdenin hareket sayısıdır, bu ise kısaca, fotoğraf makinasının en hassas ve de belirli yıpranma ömrü olan mekanik kısmıdır. Perde ömrü için, fotoğraf makinası üretici firmalarının verdiği rakamlar (Ortalama örnek. 100.000-200.000 gibi) bu sayı kullanım şeklimize bağlı olarak eksilebilir de dikkatli ve özenli kullanırsak 300.000-500.000 sayılarını görebilirde. Çoğu makine üreticisi, bu kritik sayıyı makinanın deklanşöre basılma sayısını sayarak, bilgi halinde fotoğraf dosyalarına işler. Bu bilgi fotoğraf içinde EXIF verileri olarak saklanır, bizde basit yazılımlarla bu verileri okuyarak shutter sayısı hakkında bilgi sahibi oluyoruz.
Özellikle ikinci el fotoğraf makinası alımlarında shutter sayısı önemlidir. İkinci el satıcı ne diyorsa inanmak zorunda kalıyoruz veya makinayı yüzeysel olarak bir bilene gösteriyoruz. Aslında Shutter sayısı makinanın ne kadar kullanıldığı hakın da kesin fikir verebilir, satanın sözüne güvenmek yerine bilgisayarımıza yükleyeceğimiz basit bir programla bunu kontrol etmeniz mümkün.Shutter Sayısı Nasıl Öğrenilir?

1. Bunun en basit ve kısa yolu www.myshuttercount.com internet sitesine girerek “dosya seç” butonu ile en son çektiğimiz fotoğrafı yükleyip, daha sonra “upload file” butonuna basarak sitenin bize vereceği sonucu beklemek. Kısaca Shutter Count için merak ettiğimiz sonucu (shutter sayısını) bilgisayarımıza hiçbir program yüklemeden bu şekilde öğrenebiliyoruz.

2. Bunun haricinde benimde tercih ettiğim ve gayet kullanışlı ve detaylı olan PhotoMe programı ile de öğrenebiliriz. Programı ücretsiz olarak kendi linkinden indirebiliyoruz. Kurulum adımlarını izleyip, bilgisayarada kurulumu bitirdikten sonra programı çalıştırıp, Resmimizi programın üzerine ya sürükleyip bırakarak veya sol taraftaki “dosya aç” alanından ilgili fotoğraf dosyamızı seçip işlemimizi tamamlıyoruz.
Bu 2. yöntemi ağırlıklı olarak Nikon perde sayısını ve Pentax perde sayısınıöğrenmek için kullanabiliriz.

Diğer tanınmış markalarda ise şöyle;

Canon :canon perde sayısı nı yine EXIF verileri arasında saklamaz, ücretsiz olan EOS info programı ile perde sayısını kolayca öğrenebiliriz.

Olympus : Olympus perde sayısını EXIF verileri arasında saklamaz, fakat bunu öğrenmenin biraz farklı yolu var. Makineyi açtıktan sonra bellek kartının kapağını açıp Play ve OK tuşlarına basarak, ayar tekerini de yukarı, aşağı, sola ve sağa doğru sırayla basıp, arkasından deklanşöre tam olarak basalım. Son olarak ise ayar tekerini yukarı doğru basıp işlemi bitirelim.

Sony : sony perde sayısı nın kullanıcıları için öğrenmenin maalesef bilinen bir yolu yok, fakat diğer programları deneyebilirsiniz ama fazla bir garantisi de yok. Sony perde sayısı sadece makinanın ilk sahibi iseniz, her 10.000 de fotoğraf dosyalarının adlandırması için makinanız başa döndüğünde, kaç kez sıfırlandığına bakarak kesin olmasa da yakın bir tahminde bulunabilirsiniz.

Kaynakça: http://fotopanorama360.com/fotograf-makinalarda-shutter-sayisi-nasil-ogrenilir/

_________________________________________________________________________________________________________________________


Fotoğraf makinesinde deklanşör düğmesine bastığımız andan itibaren ışığın ne kadar süreyle sensöre düşeceğini ifade eden terime “Shutter” denir.

Fotoğraf makinelerinin özellikler tablosunda perde ömrü ifadesini görürüz. 100,000, 150,000 vb. gibi perde ömrüne ilişkin rakamlar yer almaktadır. Perde ömrü her deklanşöre basmanız durumunda perdenin ne kadar sürede eskidiğinin göstergesidir. Ya da bir başka deyişle her deklanşöre bastığımızda shutter yani perde ömründen harcamış oluruz.

Kullandığınız fotoğraf makinesiyle kaç fotoğraf çektiğinizi merak ediyor olabilirsiniz ya da ikinci el bir fotoğraf makinesi alacaksınızdır ve o makineyle acaba kaç fotoğraf çekildi diye merak ediyorsunuzdur. Bu durumda ilgili fotoğraf makinesi için shutter sayısının kaç olduğunu öğrenebileceğiniz çeşitli yöntemler ve uygulamalar mevcuttur.

Hiçbir program yüklemeden sadece internet sitesine girerek shutter sayısını öğrenebileceğiniz araçlar mevcut. Bunun için aşağıdaki iki site üzerinde basitçe “dosya seç” butonuna basarak son çekmiş olduğumuz fotoğrafı “upload file” butonuna basıp yükleyerek öğrenebilirsiniz. Fotoğrafı yükledikten sonra “Shutter Count” alanında merak ettiğimiz shutter sayısını görebilirsiniz.

MyShutterCount
CameraShutterCount

Program yüklemeden shutter sayısı öğrenebileceğiniz araçlar da mümkündür. Aşağıdaki programları bilgisayarınıza yükleyerek shutter sayısını kolayca öğrenebilirsiniz.

PhotoMe
ExifTool
Opanda IExif

Son olarak Nikon kullanıcılarının akıllı telefonları için Google Play Android platformundan indirebilecekleri “Shutter Count” uygulaması sayesinde Nikon fotoğraf makinenizden bir fotoğrafı Android cihazın SD kartına atarak direkt shutter sayısını öğrenebilirsiniz.

Kaynakça: http://www.turknikon.com/shutter-sayisi-ogrenme-araclari-21021


Reklam

E3 Webdesign